ELEKTRONİK BURUN SİSTEMİ İLE YANGIN OLUŞUMLARINI ÖNCEDEN TAHMİN ETME

Bilimler Akademisi olarak geliştireceğimiz elektronik burun sistemi, havadaki oksijen konsantrasyonunu kontrol ederek, yangın sebeplerinden kaynaklı oksijen konsantrasyonundaki değişimler, Yanıcı ve patlayıcı gazların ortamda olması, CO ve CO2 gazının artmasını tespit edecek. Bu tespit ile elektronik burundaki sensör dizilerinde değişime sebep olacak ve Bu değişimler olduğunda sistem sesli uyarı verip ve internet üzerinden mesaj gönderecektir.

ELEKTRONİK BURUN SİSTEMİ İLE YANGIN OLUŞUMLARINI ÖNCEDEN TAHMİN ETME

PROJE ÖZETİ: Piyasada mevcut olan yangın önleme sistemi yoğun duman oluşumuna bakarak alarm vermektedir. Yoğun duman oluşumu yangının şiddetlendiğinin bir göstergesidir. Yeni geliştireceğimiz elektronik burun sistemi, havadaki oksijen konsantrasyonunu kontrol ederek, yangın sebeplerinden kaynaklı oksijen konsantrasyonundaki değişimler, Yanıcı ve patlayıcı gazların ortamda olması, CO ve CO2 gazının artması tespit edecektir. 

Yangın oluşması başlangıcında gözle görülemeyecek kadar küçük sigara dumanı veya diğer duman oluşumu yangın kontrol sistemimizdeki sensör dizilerine temas ettiğinde değişimler gösterecek ve havadaki partükül seviyesindeki büyümeler de tespit edildiğinde sesli uyarı verip, cep telefonlarına ve internet üzerinden iyetkili kişilere mesaj gönderecektir. .