Elektronik Burun ile Ayak Kokusu tedavisinde ve koltukaltı kokusunun tespiti

Elektronik Burun ile Ayak Kokusu tedavisinde ve koltukaltı kokusunun tespiti

Elektronik Burun ile Ayak Kokusu tedavisinde ve koltukaltı kokusunun tespiti

ÖZET: Ayak kokması (Malodorus), sadece utandırıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda rahatsızlık vericidir. Ayaklar iki sebepten ötürü kokarlar : Giydiğiniz ayakkabılar veya ayaklarınız terlidir. Bu ; terinizle bakterinin aralarında etkileşerek, bakterinin ayakkabılarınız ve çoraplarınız içinde ürettiği kokudur. ayaklarınız, ayakkabılarınızın içinde sıcaklığı kolaylıkla 102 F.a kadar yükselen bir tuzağa düşürülürler. Ter ve rutubetin birleşmesiyle karanlık ve sıcak bir ortamda, normalde, derimizde yaşayan bakterinin üremesinin artmasına zemin hazırlar. Bakteri, ayak kokusu ile birleşen bir madde olan izovalerik asidi üretir.Daha fazla nem daha fazla bakterinin, hızla çoğalmasına ve daha fazla koku üretmesine neden olur. Ayak kokmasının bir diğer nedeni de, aileden gelen bir miras olarak, hiperhidrozis veya aşırı terleme olarak adlandırılan, primer olarak erkekleri etkileyen bir durumdur. Stres, bazı ilaçlar, sıvı alınımı ve hormonal değişiklikler de vücudunuzun ürettiği ter miktarını arttırır.
Her insanın ayakları ve elleri vücudun herhangi bir diğer kısmından çok daha fazla ter bezleri ihtiva eder(yaklaşık her inç kare başına 3000 bez) ve terleme için hazır stok sağlarlar. Ayak yıkanıp temizlendikten sonra ter bezlerinden ve bünyeden dolayı her insanın ayağı farklı oranda kokar. 
Bundan dolayı ayak temizlendikten sonra koku analiz cihazı ile temiz ayak kokusu  cihazın hafızasına kayıt edilir.
Koku analiz cihazı sürekli temiz ayak kokusu ile en son ayaktan ölçüm aldığı kokuyu karşılaştırarak ayak kokusunun derecesini kullanıcıya ekran aracılığı ile gösterir. 
Özellikle askerler ve uzun süre ayağı ayakkabı içinde olan kişiler için bu konu çok önemlidir. Ayrıca koku analiz cihazı ile çorap kokusunu da takip edilebilir.

Bununla beraber koltukaltı ter kokusunun tespiti elektronik burun ile yapılabilecektir.